U zbiegu rzek Bodrog i Cisa, nieopodal wygasłego wulkanu w północno-wschodnich Węgrzech leży miasteczko Tokaj - stolica tokajskiego regionu winiarskiego. To tutaj od wieków kultywuje się winiarskie tradycje, produkując białe "Wino Królów" znane i cenione na całym świecie. Jaką magię kryje w sobie to miejsce?
Wino Królów
Tradycja winiarska w Tokaju sięga XIII w. - wówczas w mieście osiedlili się włoscy winiarze. Rozkwit winiarstwa przypada na XVII i XVIII w. (tokajskie wino popularne było wówczas również w Polsce). Tu narodziła się słynna odmiana słodkiego wina Tokaj Aszú, w tym Tokaj Eszencia, znany jako wino długowieczne utrzymujące swe walory do 300 lat. Podobno tokajskie wino sprowadzała do swych piwnic m.in. dynastia Habsburgów, zaś król Francji Ludwik XIV mawiał o nim "wino królów, król win".
W regionie Tokaj uprawia się przede wszystkim takie szczepy winogron jak furmint, harslevelu oraz żółty muskat-sargamuskotaly. Rosnące na powulkanicznych glebach winogrona suszy się na słońcu do powstania rodzynek, na których pojawia się grzyb botrytis cinerea. Tworzy się wówczas tzw. szlachetna pleśń, która wpływa na niepowtarzalny smak tokajskich trunków (efekt botrytyzacji). Istotny jest też fakt zbierania winogron po pierwszych listopadowych przymrozkach. Niepowtarzalny smak i aromat tokajskich win wynika także z klimatu charakteryzującego się upalnym latem, deszczową jesienią, mroźną i suchą zimą oraz przechowywanie trunku w niewielkich beczkach (130 - 220 l) w głębokich, chłodnych, starych piwnicach (600-700 lat), gdzie temperatura wynosi 10-12 stopni, a wilgotność 88-92%.
Co ciekawe, od 2007 r. nazwy marki Tokaj wolno używać wyłącznie autoryzowanym producentom win z regionu Tokaj-Hegyalia, który obejmuje również część Słowacji. Słowackie wina mogą korzystać z nazwy Tokajský na etykietach po przejściu węgierskiej kontroli jakości.
Tokajskie piwniczki
W centrum Tokaju znajdziemy plac Kossutha z symboliczną fontanną Bachusa, przylegającymi do niego domami, kościołem rzymskokatolickim z początku XX w., a także kilkusetletnimi piwnicami Rakoczego, do których warto zajrzeć. To właśnie winiarnie z codziennie otwartymi piwniczkami, z możliwością degustacji, niespiesznego delektowania się i zakupu win, zwiedzania podziemi, czy spędzenia czasu w kwiatowych ogrodach, nadają miastu niepowtarzalny klimat. Nieopodal centrum miasteczka znajdują się urokliwe winiarnie, jak np. Hímesudvar, czy barwna Antalóczy Borterasz, winnica Dobogó Pincészet lub nieco dalej Demeter Zoltán Pincészet.
Szczególne wrażenie zrobiła na nas winiarnia Hímesudvar otoczona kamiennymi murami ozdobionymi pnącymi się zewsząd roślinami. Do zacienionego ogrodu prowadziły okazałe schody. Na powietrzu, wśród drzew rozstawione były stoliki i krzesła - idealne, by zrelaksować się w upalny dzień. Można było zamówić wino wraz z przekąskami (niebo w gębie!). Wewnątrz można było skorzystać z krótkiej wycieczki po piwniczkach winiarni i posłuchać w języku angielskim informacji o produkcji tutejszego trunku. Wizyta w tym miejscu była prawdziwą ucztą dla ciała i ducha.
Atrakcje miasta
Tokaj to piękne, klimatyczne miasteczko, które można przemierzać pieszo w spokojnym tempie, odwiedzając napotkane po drodze winnice i winiarnie oraz delektując się piękną przyrodą. Oprócz tego w Tokaju odnajdziemy muzea, do których warto zajrzeć!
Jednym z nich jest Muzeum w Tokaju, którego wystawy są zlokalizowane na kilku kondygnacjach kamienicy, a także w piwniczce i ogrodzie. Przedstawiają zabytki archeologiczne, broń, sztukę, przedmioty codziennego użytku, zbiory sakralne. Na parterze znajduje się makieta z górą Tokaj i informacjami o wygasłym wulkanie. Na ostatnim piętrze znajduje się wystawa etnograficzna. W kasie biletowej można wypożyczyć wydrukowany przewodnik w języku polskim.
Niedaleko Muzeum w Tokaju znajduje się Muzeum Dziedzictwa Wina Tokaj - niebanalne miejsce z elementami interaktywnymi i doświadczalnymi. Można tu przeanalizować mapę ze szlakiem handlowym wina, zaznajomić się z aromatem poszczególnych win, dowiedzieć się o historii produkowania trunku, o potrawach przyrządzanych z wykorzystaniem wina (można nawet wydrukować przepis na miejscu), do jakiego rodzaju potraw pasuje jakie wino. Są kąciki dla dzieci i interaktywne zabawy dla dorosłych. Ciekawe miejsce!
Do obu muzeów można kupić bilet łączony.
Nie pędź więc, zatrzymaj się w Tokaju!
Miasteczko ma swój wyjątkowy klimat. Jest największym i najważniejszym ośrodkiem całego tokajskiego regionu winiarskiego. Element otwartych piwniczek nie jest ograniczony do centrum miasta, można je napotkać praktycznie na każdym kroku, również dalej od centrum, u podnóża góry. Czas płynie tu we własnym tempie, co dodatkowo sprzyja kosztowaniu win, czy spacerowaniu na łonie natury.
Comments