Na terenie Parku Narodowego Aggtelek położonego na północy Węgier, tuż przy granicy ze Słowacją, znajduje się prawie 300 większych i mniejszych jaskiń, z których najdłuższą jest system jaskini Baradla, podlegający ochronie ścisłej od 1982 r. Cały system Baradla posiada 25 km korytarzy. Kras Aggtelek i Kras Słowacki tworzą jedną jednostkę geograficzną, której jaskinie zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1975 .
Kształty i barwy
Baradla powstała ok 1,5 - 2 milionów lat temu. Jej ściany zdobią nacieki: stalaktyty (nacieki wiszące), stalagmity (nacieki stojące) i stalagnaty (kolumny naciekowe utworzone przez połączenie się stalaktytów i stalagmitów). Po ścianach spływa bogata w wapień woda, która tworzy polewy naciekowe. Jaskinia prezentuje formy rzeźby krasowej w różnorodnych odcieniach: biały utworzony przez czysty wapień, czerwono-brązowo-żółte utworzone przez tlenki żelaza, zielony utworzony przez kolonie alg i mchów (przy lampach oświetleniowych). Występuje tu też kolor czarny, który jest śladem osadzającej się sadzy z pochodni człowieka pierwotnego zamieszkującego jaskinię tysiące lat temu oraz ludzi odwiedzających ją w ubiegłych wiekach. Czerń może też pochodzić od osadu manganu.
Mieszkańcy jaskini
Badaniami fauny jaskini zajmował się dr Dudich Endre,który jako pierwszy szczegółowo ją opisał. W 1958 r. utworzył on biologiczne laboratorium w odgałęzieniu jaskini odchodzącemu z Sali Żółwia (Lisi Korytarz). Badania wykazały występowanie ok 20 organizmów żywych w jaskini, są to m.in. kilkunastomilimetrowe raczki, czy nietoperze.
Podstawowa trasa zwiedzania
Zwiedzanie jaskini rozpoczynamy od Przedsionka, do którego schodzi się naturalnym korytarzem, z którego korzystał już człowiek pierwotny. Według badań archeologicznych kilka tysięcy lat temu Baradla pełniła funkcję domu i miejsca pochówku. Tuż za Przedsionkiem znajduje się Sala Żółwia. Znajdują się tu fantazyjnie nazwane nacieki: Żółw, Orzeł, Ambona, Szczupak i inne. Następnie idąc wzdłuż podziemnego potoku docieramy do spektakularnej Sali Koncertowej. Jest to najgłębiej położony punkt na trasie. Sala ma znakomitą akustykę. Odbywa się tu wiele koncertów muzyki poważnej. Łączą się w niej dwa podziemne potoki Acheron i Styks. Ten ostatni przepływa również przez Jaskinię Domica na Słowacji. W 1932 r. obie jaskinie zostały połączone w wyniku przedostania się Huberta Kesslera i Józefa Sandrika z Sali Koncertowej do Jaskini Domica. Kolejnym pomieszczeniem na trasie jest Sala Czarna, w której przebywał niegdyś człowiek pierwotny. Jej nazwa wzięła się od zabarwionych na czarno nacieków od dymu i sadzy pochodni. Z Sali Czarnej odchodzi tzw. Korytarz Nietoperzy, w którym niegdyś zimowały znaczące liczby nietoperzy. Ma on ok 250 m długości i prowadzi do drugiego naturalnego otworu jaskini. Tuż za Korytarzem Nietoperzy znajduje się Sala Tygrysa, której nazwa pochodzi od "tygrysa" spoglądającego na odwiedzających ze stropu. Dostrzec tu też można pozostałości wapiennych szkieletów organizmów takich jak algi wapienne, czy muszle ślimaków. Dalej zobaczymy bogatą w nacieki Halę Kolumn. Następnie przejdziemy do tzw. Sali Chrztów lub Sali Galowej, gdzie odbywały się "chrzty" nowych przewodników i badaczy jaskiń. Ostatnia na trasie jest Sala Koronek z naciekami rurkowymi. Formy te przypominają słomki, woda sączy się wewnątrz nich.
Spacer kilometrową trasą przez Jaskinię Baradla to niezwykłe doświadczenie umożliwiające obserwację barwnej i fantazyjnej rzeźby krasowej, a także stanowiące okazję do pochylenia się nad potęgą natury.
Informacje praktyczne:
trasa wycieczki standardowej wynosi 1 km, nie jest konieczna rezerwacja, płatność kartą w kasie,
czas trwania wycieczki to 1 godzina,
temperatura w jaskini wynosi ok 10°C, a wilgotność 95-98%,
kilometrowa część turystyczna ma wybetonowaną ścieżkę i schody, jest łatwa do przejścia zarówno dla osób dorosłych, jak i dzieci.
Można wybrać inną trasę wycieczki, dłuższą lub bardziej wymagającą. Wówczas należy dokładnie zapoznać się z organizacją trasy. Warianty wycieczek po jaskini dostępne są na stronie: https://anp.hu/barlangi-turak.
Źródło:
コメント